• CZECH
    • ENGLISH
    • GERMAN
    • POLISH

Pražské finále bylo ve znamení rekordů

Pražské finále bylo ve znamení rekordů

Na patnáct set přihlášených běžců, parádní počasí a rekordní časy vítězů – organizátoři si snad ani nemohli přát více.

Závodníky v metropoli přivítalo polojasné, byť poněkud chladnější počasí. Poměrně početné byly tentokrát i závody dětí, mezi diváky si získala velký obdiv malá Simonka, která závod odběhla se sportovní protézou.

Dospělí závodníci se začali na startu jako vždy řadit před půl jedenáctou a se startovním výstřelem se dal celý had běžců do pohybu. Tentokrát byl pořádně dlouhý - než se běžci na jeho konci dostali na startovní čáru, uplynula více než minuta. Na čele se v tu dobu už prosazoval loňský vítěz Lukáš Pazdera (TT Příbram), který nakonec trasu ve tvaru osmičky proběhl nejrychleji a obhájil tak loňské vítězství v čase o osm vteřin lepším. Jako jediný se letos během závodů WINTER RUN dostal s časem pod 14 minut, jeho čas byl 13:41.88.

 „Běžel jsem to z plného tréninku, ještě ve čtvrtek jsem běžel dohromady nějakých čtyřicet kilometrů v tréninku,“ zhodnotil v cíli vítěz a pokračoval: „Samotného mě překvapilo, jak se mi běželo dobře, protože ještě včera večer jsem se moc necítil a byl jsem po celém týdnu unavený. Dneska to mělo grády, pocity jsou hodně dobrý.“ Nyní se už připravuje na triatlonovou sezonu, kde by rád zaznamenal další progres. „Doufám v malý posun v běhu a ve velký posun v triatlonu,“ usmál se po vyhlašování výsledků.

Sympatický triatlonista tak o více než půl minuty připravil Miroslava Buriana z Night Run Teamu o letošní stoprocentní úspěšnost, ale i body za druhé místo stačily s přehledem na výhru v Českomoravském poháru v zimním běhu na čtyři kilometry před „mužem čtvrtých míst“ Richardem Bednářem a Lukášem Zedkem. „Všechny trasy byly krásné a vyvrcholení tady v Praze bylo s obrovskou konkurencí, takže paráda,“ řekl vítěz už s pohárem v ruce. Třetí v Praze byl Jan Bielik z klubu Rozběháme Česko, dobře známý účastník závodů pod taktovkou Tomáše Pavla.

Trofej za vítězství v Českomoravském poháru v zimním běhu na 4 kilometrech získala i snoubenka Miroslava Buriana, Lenka Švábíková. Třetím místem v Praze zkompletovala pěknou sérii, ve čtyřech závodech si vyzkoušela všechna místa na stupních vítězů, jednou skončila i čtvrtá. Reprezentantka Night Run Teamu byla v Praze krátká na Němku Ulrike Schwalbe (ASC Marktrodach), kterou už pořadatelé dobře znají. Tentokrát doběhla v čase 15:44.66 jen o dvě a půl vteřiny před Simonou Nekolovou, která běhá za Lovosice. Skvělý výkon v Praze předvedli i juniorky – vítězná Eliška Rosenabaumová (Rozběháme Česko) byla v čase 16:05.43 jedenáctá celkově, druhá Jana Coufalová z klubu ORCA CZ byla jen o šestnáct vteřin zpět. V poháru ale s přehledem zvítězila před Adélou Bednářovou (ta přebírala poháry i za manžele Bednářovi a po vyhlašování všech výsledků jich tak měla pořádnou sbírku) a Natálií Lehockou.

Stejně jako na krátké trati, i na dlouhé obhájil první místo loňský vítěz. A také Jáchym Kovář (Mizuno – Rozběháme Česko) zaběhl rekordní čas, osm kilometrů měl za 25:53.19. „Ráno to vypadalo, že bude stejná zima jako minulý rok, ale potom se vyjasnilo, takže paráda,“ zhodnotil po doběhu. Konkurencí mu měl být Damián Vích z TJ Dukla Praha, ten ale zůstal zpět o 1:04.60. „Damián Vích mě před týdnem na trojce na mistrovství republiky porazil, i když o půl vteřiny, o vteřinu. Věděl jsem, že musím jít celý závod naplno, aby mě zase nepřesprintoval ve finiši,“ podělil se vítěz o svojí taktiku.

Na stupních vítězů je doplnil Luboš Gaisl z Eleven run teamu, ten zaběhl čas 27:10. 24. Už za nimi byl v cíli Jiří Chyba (Nutrend Specialized), nejrychlejší čtyřicátník. Nejlepší padesátník Nobuyuki Yamaguchi z klubu daikin byl pak šestý celkově a i on se dostal s časem pod půl hodiny.

V poháru pak Buriana a Bednáře překonal Jaroslav Říha (Orel Kuřim), který ale do Prahy nepřicestoval. Podobně získaly další poháry i Adéla Cekulová a Kateřina Bednářová Müllerová v ženách. V kategorii Z40 vyhrála Blanka Lochmanová (Lochnesky), která tak byla o příčku lepší než její manžel ve své kategorii. Mezi závodnicemi v kategorii Z50 vyhrála Hana Baliharová (Balini FSC), která po čtvrtém místě na prvním závodě třikrát vyhrála. V kategorii Z60 pak byla nejrychlejší Miluše Jurošková (fKlidu Sport Team), která dělala i vodičku nevidomému Pavlu Honsovi z Brna.

Mezi čtyřicátníky nebylo pochyb o výhře Petra Hvolky z Kilpi Racing Teamu, který z šesti závodů vynechal jen České Budějovice a třikrát vyhrál, dvakrát byl druhý. Nejlepší padesátník Miroslav Švec z Night Run Teamu si přispal také tři výhry, druhý byl jen na prvním závodě v Hradci Králové a stejnou bilanci má také vítěz kategorie M60, Ivan Januška z Šanova.

Na závěr letošního seriálu innogy WINTER RUN se spokojeně usmíval i šéf pořadatelského týmu Tomáš Pavel. „Krásné počasí, spokojenost, rekord,“ shrnul závěrečný závod. „Podle loňska jsme měli limit čtyři tisíce startujících. Před měsícem jsme zjistili, že potřebujeme o tisíc medailí více, tak jsme je objednávali a máme pět tisíc startujících na innogy WINTER RUNu. Super,“ těšilo ho.

Nyní čeká běžce měsíc a půl pauzy, než začne oblíbený seriál nočních běhů. „NN Night run začne i letos v Ostravě, dáváme do kupy partnery i startující a počty se nám zvyšují. Bude to dobrý,“ těší se pořadatelé. „Jakmile jsme se dostali do Night run teamu, je radost zúčastňovat se těchto závodů. Ambice budou záležet na formě, ale určitě to bude dostat se na bednu,“ předeslal Miroslav Burian.

Vedle tradičních běhů Neon Run a Zombie Run se letos mohou všichni těšit i na novinku – osmého června se v Praze na Ladronce uskuteční Run for Help, kdy všechno startovné půjde na transparentní účet a účastníci tak pomohou handicapovaným dětem, aby mohli běhat, plavat, lyžovat. Budou vypsané kategorie závodu jako při Winter Runu, akorát budou navíc vyhlášeni ještě handicapovaní sportovci. A rok pak uzavřou jako vždy Vánoční běhy, letos se premiérově poběží i ve Znojmě.

 

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální automobil

Partneři

Hlavní mediální partneři

Mediální partneři