WINTER RUN DOBĚHL DO CÍLE

NEJLEPŠÍ DOSTALI KUSY LEDU

Velké finále za sebou má unikátní seriál innogy WINTER RUN, nejúspěšnější běžci a běžkyně se v Praze dočkali speciálních trofejí, kterými byly letos umělecká díla znázorňující kusy ledu.

Závody pod taktovkou Tomáše Pavla, tedy zimní a noční běhy, jsou v hlavním městě již dlouhodobě nejoblíbenější a tak ani nepřekvapilo, že bylo dlouho před startem vyprodáno. Pořadatelé však umožňovali ještě registrace na místě, tam ale nemohli zaručit zisk medaile s tučňákem. Dětí se následně vydalo na tratě o délkách 400 a 800 metrů více než sto.

Téměř pět set účastníků pak stálo na startu závodu na čtyři kilometry. Počasí přálo, bylo teplo a ani vítr nebyl tak hrozný, jak se někteří obávali. Navíc okruh má tu výhodu, že když už fouká protivítr, musí pak foukat také do zad. Nejrychlejším ze všech byl Lukáš Kužel startující za klub s výmluvným názvem BEST TIME. Jeho čas byl skutečně nejlepší a to 13:53.16. Za ním doběhly známé tváře, Karel Wichterle z Českého běžeckého klubu zaběhl čas 14:13.73 a Jan Vaníček (ŠBV) běžící opět bez trička 14:26.56.

Juniory vyhrál díky času 14:55.27 Patrik Chlubna (OCR KIDS PODĚBRADY) a kategorii M3 v čase 15:29.28 Petr Lochman (Lochnessky). Za šestnáctkou mužů se pak ve výsledcích seřadily v rozmezí deseti vteřin tři zástupkyně něžného pohlaví a kuriózně každá z nich brala zlato ve své kategorii. Michaela Němcová vyhrála kategorii MJZ (16:51.66), Ulrike Schwalbe z ASC Marktrodach Z2 (16:57.51) a Nikola Filková z NN2023 Z1 (17:02.10). Sylva Hrádocká z Mattoni FreeRun Praha-Hvězda vyhrála kategorii Z3 v čase 18:11.55. Rodinné týmy i tentokrát vyhráli Michal a Martina Mazáčovi.

Závod na osm kilometrů pak viděl účast šesti stovek závodníků a závodnic, klání ovládli čtyřicátníci. Dominoval Jiří Miler za LAWI STARS, zaběhl čas 28:42.95. Druhý byl všem dobře známý Jiří Chyba v barvách Nutrend Specialized, v jeho případě se časomíra zastavila na 29:38.52. Třetí celkově pak byl vítěz kategorie M30, Miroslav Okluský z 2BWINNTER TEAM (29:45.55).

Mezi padesátníky opět vyhrál David Hanke závodící za Night Run Team (32:11.60) a mezi juniory Přemysl Junk (32:50.72). Ve štafetě proběhli dvě kola na  Ladronce nejrychleji Jan Linhart a Lukáš Čermák, kteří si dali výmluvný název Prazaci, společnými silami zaběhli čas 33:00.06.

Nejrychlejší ženou  byla Jane Doughton v čase 34:33.53. Nejmladší kategorii vyhrála Michaela Němcová z CYKLO – BENDL (37:05.86), v Z30 vystoupila na nejvyšší stupínek Nikola Filková (37:22.42) a v Z50 Martina Holfeldová (40:23.77). Závod se líbil nejen těm nejrychlejším, ale hlavně běžcům a běžkyním v poli. „Byl to můj první závod po porodu a měla jsem hrozný strach, hodně jste mi to ulehčili,“ ocenila například Tereza Sonáková.

Spokojený byl i šéf pořadatelského týmu Tomáš Pavel, který si také tentokrát sám zaběhl závod. „Bylo krásné jarní počasí, jen trochu foukal vítr. Ale běžci byli nadšení, startovné jsme vyprodali docela dlouho před startem. Jsme naprosto spokojeni s pražským závodem i celým letošním seriálem innogy WINTER RUN a už se těšíme na noční šelmy,“ zhodnotil s úsměvem. Letošní seriál NN NIGHT RUN začíná 22. dubna v Ostravě.

V Praze se také rozdaly poslední body v rámci innogy WINTER RUN – Českomoravského poháru v zimním běhu. Na krátké trati vyhráli juniorské kategorie Klára Čechalová a Ondřej Felcman. Dalšími vítězi jsou Jan Vaníček, Otto Císař a David Hanke. V ženách byli nejlepší Kateřina Emmingerová, Lenka Císařová a Jarmila Gavlíková.

Na dlouhé trati si trofeje za první místo vyběhali Michaela Němcová, Martin Němčák, Alena Myšičková, opět Jan Vaníček, Martina Mazáčová, Jiří Chyba, Jarmila Gavlíková a podruhé David Hanke. Ten se přitom už před vyhlášením na sociálních sítích přimlouval, aby trofej dostali i účastníci rodinných týmů. „Děti z rodinných týmů by byly rády a určitě by to pro ně bylo motivační,“ vysvětlil.